Nationals Past Winners – Junior Men

JUNIOR MEN

Year Venue – Team – Individual

1948 Sheffield – Westbury H – W M Atkinson (Kettering Town H)

1949 Bromford Bridge, Birmingham – Sheffield United H & AC – G B Saunders (Bolton United H)

1950 Aylesbury – East Cheshire H – W Hesketh (Manchester A & CC)

1951 Richmond, Yorkshire – Thames Valley H – W Hesketh (Manchester A & CC)

1952 Great Barr, Birmingham – Coventry Godiva H – J Wild (East Cheshire H)

1953 Reading – Essex Beagles – P B Driver (South London H)

1954 Birkenhead – Sheffield United H & AC – K F Caulder (Surrey AC)

1955 Bedford – South London H – J McLaren (Shotts Miners Welfare, Scotland)

1956 Warwick – South London H – S R Langridge (South London H)

1957 Parliament Hill – Bristol AC – G A North (Blackpool & Fylde AC)

1958 Birkenhead – Derby & County AC – A A Cocking (Bramley & District H)

1959 Peterborough – Middlesbrough & Cleveland H – S James (Middlesbrough & Cleveland H)

1960 West Bromwich – Derby & County AC – A E Walker (North Staffs & Stone H)

1961 Parliament Hill – Tipton H – C Robinson (Rochdale H)

1962 Blackpool – North Staffs & Stone H – M R Heath (Cambridge University H & H)

1963 Cambridge – Coventy Godiva H – J Farrington (Cheltenham & County H)

1964 Leicester – Coventry Godiva H – P Yates (Windsor & Eton AC)

1965 Parliament Hill – Hallamshire H – R Taylor (Coventry Godiva H)

1966 Sheffield – Sale H – M Tagg (Norfolk Gazelles)

1967 Norwich – Sale H – M Tagg (Nolkfolk Gazelles)

1968 Sutton Coldfield – Mitcham AC – I Stewart (Birchfield H)

1969 Parliament Hill – Brighton & Hove AC – A Holden (Preston H)

1970 Blackpool – Brighton & Hove AC – K Rollason (Tipton H)

1971 Norwich – Birmingham University AC – J Lane (Feltham AC)

1972 Sutton Coldfield – Aldershot Farnham & District AC – D Black (Small Heath H)

1973 Parliament Hill – Loughborough Colleges AC – N Coupland (Southampton & Eastleigh AC)

1974 Sheffield – City of Stoke AC – N Coupland (Southampton & Eastleigh AC)

1975 Stopsley , Luton – Birmingham University AC – S Ovett (Brighton & Hove AC)

1976 Leicester – Sale H – N Muir (Shettleston H, Scotland)

1977 Parliament Hill – Birmingham University AC – N Muir (Shettleston H, Scotland)

1978 Leeds – Birmingham University AC – N Lees (Derby & County AC)

1979 Stopsley, Luton – Essex Beagles – S Binns (Bingley H & AC)

1980 Leicester – Birchfield H – M Morton (Blackburn H)

1981 Parliament Hill – Rossendale H & AC – J Doherty (Leeds City AC)

1982 Leeds – Birchfield H – S Harris (Shaftesbury H)

1983 Stopsley, Luton – Leicester Coritanian AC – J Richards (Duchy of Cornwall AC)

1984 Newark – Tipton H – R Carter (Brighton & Hove AC)

1985 Milton Keynes – Birmingham University AC – P Roden (East Cheshire H)

1986 Newcastle – Tonbridge AC – C Sweeney (Birmingham University AC)

1987 Stopsley, Luton – Newham & Essex Beagles AC – R Findlow (Airedale & Spen Valley AC)

1988 Newark – Aldershot & Farnham & District AC – S Mugglestone (Westbury H)

1989 Espom – Bingley H & AC – S Brooks (Bingley H & AC)

1990 Leeds – Chester-le-Street & District AC – S Dual (Cannock & Stafford AC)

1991 Stopsley, Luton – Sale H – A Pearson (Longwood HAC)

1992 Newark – Sale H – A Pearson (Longwood HAC)

1993 Parliament Hill – Coventry Godiva H – S White (Coventry Godiva H)

1994 South Shields – Coventry Godiva H – K Tadesse (Belgrave H)

1995 Wigmore, Luton – London Irish AC – D McCormack (Vauxhall AC)

1996 Newark – Peterborough AC – M O’Dowd (Swindon AC)

1997 Havant – Borough of Hounslow AC – S Wilkinson (Stourport AC)

1998 Leeds – Aldershot Farnham & District AC – Andrew Graffin (Tonbridge AC)

1999 Newark – Solihull & Small Heath AC – S Haughian (Borough of Hounslow AC)

2000 Stowe – Aldershot Farnham & District AC – C Thompson (Aldershot Farnham & District AC)

2001 Durham – H Sale (Manchester Harriers)

2002 Bristol – Aldershot Farnham & District AC – L McCash (Shaftesbury Barnet H)

2003 Parliament Hill – Aldershot Farnham & District AC – Mo Farah (Windsor Slough Eton & Hounslow AC)

2004 Leeds – Aldershot Farnham & District AC – P McGlory (Liverpool H & AC)

2005 Birmingham – Aldershot Farnham & District AC – Keith Gerrard (Manx H)

2006 Parliament Hill – Aldershot Farnham & District AC – Andy Vernon (Aldershot Farnham & District AC)

2007 Sunderland – Liverpool H & AC – K Deighton (Bridlington RR)

2008 Alton Towers – Aldershot Farnham & District AC – L Carey (Nuneaton H)

2009 Parliament Hill – City of Norwich AC – Nick Goolab (Belgrave Harriers)

2010 Leeds – Warrington AC – Nick Goolab (Belgrave Harriers)

2011 Alton Towers – Shaftesbury Barnet Harriers – Jonny Hay (Aldershot Farnham & District)

2012 Parliament Hill – Aldershot Farnham & District AC – Jonny Hay (Aldershot Farnham & District AC)

2013 Sunderland – Aldershot Farnham & District AC – Ian Bailey Aldershot (Farnham & District)

2014 Nottingham – Tonbridge AC – Jonathan Davies (Reading AC)

2015 Parliament Hill – Tonbridge AC – Jonathan Davies (Reading AC)

2016 Donington Park – Aldershot Farnham and District AC – Ellis Cross (AF & D AC)

2017 Nottingham – Aldershot Farnham and District AC – Ellis Cross (AF & D AC)

Authors

Top