Nationals Past Winners – U13 Girls

(YOUNG GIRLS – GIRLS – MINORS) UNDER 13 GIRLS

Year Venue – Team – Individual

1970 Blackburn – A Cherry (Fauldhouse AC)

1971 Wolverhampton – R Taylor (Birchfield H)

1972 High Wycombe – K Williams (Pitreavie AC)

1973 Rawtenstall – Pitreavie AC – F McKenzie (Pitreavie AC)

1974 Leicester – Sale H – J Priest (Wycombe Phoenix)

1975 Parliament Hill – Sale H – P Clark (Sale H)

1976 Blackburn – Warrington AC – D Russell (Cambridge H)

1977 Stoke – Sale H – A Alford (Stevenage AC)

1978 High Wycombe – Manchester AC – L Silva (Melbourne AC)

1979 Runcorn – Sutton H – T Gleed (Wycombe Phoenix)

1980 Rugeley – Exeter H – T Gleed (Wycombe Phoenix)

1981 Colchester – Victoria Park AC – R Hughes (Fleet & Crookham AC)

1982 Carlisle – Victoria Park AC – R Hughes (Fleet & Crookham AC)

1983 Warwick – Leicester Coritanian AC – C Bennett (Bingley H & AC)

1984 Knebworth – Mid Hants AC – A Davies (Mid Hants AC)

1985 Birkenhead – Tonbridge AC – J Adkin (Tonbridge AC)

1986 Leicester – Manchester H – M Wilkinson (Manchester H)

1987 Bexley – Bedford & County AC – C Mayock (Rockingham AC)

1988 Leeds – Bedford & County AC – C Whitley (Liverpool H & AC)

1989 Birmingham – Morpeth H & AC – A Foster (Morpeth H & AC)

1990 Rickmansworth – Derby Ladies AC – L White (Exeter H)

1991 Birkenhead – Warrington AC – L Powell (Blackburn H & AC)

1992 Cheltenham – Liverpool H & AC – A Barker (Keighley H)

1993 Luton – Liverpool H & AC – J Bradley (Morpeth H & AC)

1994 Blackburn – Bolton United H & AC – J Swallow (Brentwood AC)

1995 Luton – City of Stoke AC – C Wilson (Morpeth H & AC)

1996 Newark – Liverpool H & AC – S Raven (Southend-on-Sea AC)

1997 Havant – Hercules Wimbledon AC – Z Jelbert (Newquay & Par AC)

1998 Leeds – Liverpool Pembroke & Sefton H & AC – C Birch (Liverpool Pembroke & Sefton H & AC)

1999 Newark – Aldershot Farnham & District AC – K Wotton (Luton United AC)

2000 Stowe – Aldershot Farnham & District AC – L Jepson (Leicester Coritanian AC)

2001 Durham – Aldershot Farnham & District AC – C Browning (Aldershot Farnham & District AC)

2002 Bristol – Aldershot Farnham & District AC – E Pidgeon (Gloucester AC)

2003 Parliament Hill – Royal Sutton Coldfield AC – S Simpson (Luton United AC)

2004 Leeds – Aldershot Farnham & District AC – B Haywood (Lincoln Wellington AC)

2005 Birmingham – Bedford & County AC – K Avery (Shildon R & AC)

2006 Parliament Hill – Aldershot Farnham & District AC – M Hawtin (Oxford City AC)

2007 Sunderland – East Cheshire H & Tameside AC – E Gorecka (Aldershot Farnham & District AC)

2008 Alton Towers – Aldershot Farnham & District AC – J Judd (Thurrock H)

2009 Parliament Hill – Aldershot Farnham & District AC – Abbie Hetherington (Carlisle and Asdatria AC)

2010 Leeds – Bracknell AC – Hope Goddard (Bracknell AC)

2011 Alton Towers – Bracknell AC – Katie Shiel Rankin (Aldershot Farnham & District)

2012 Parliament Hill – Bracknell AC – Sabrina Sinha (Cambridge Harriers)

2013 Sunderland – Herne Hill Harriers – Katy Ann McDonald (Herne Hill Harriers)

2014 Nottingham – Herne Hill Harriers – G Copeland (Wimbourne AC)

2015 Parliament Hill – City of Norwich AC – O G Mason (Border Harriers & AC)

2016 Donington Park – Blackheath and Bromley Harriers – Nicole Ainsworth (City of Portsmouth AC)

2017 Nottingham – Blackheath and Bromley Harriers – Maisy Luke (Cornwall AC)

Authors

Top