Nationals Past Winners – U15 Girls

(JUNIORS) UNDER 15 GIRLS

Year Venue – Team – Individual

1966 Watford – Cambridge H – M McSherry (Cambridge H)

1967 Blackburn – Bury & Radcliffe AC – G Coleman (Thurrock H)

1968 Coventry – City of Stoke AC – J Rainford (Bury & Radcliffe AC)

1969 Aldershot – City of Stoke AC – B Watts (Southend-on-Sea AC)

1970 Blackburn – Bathgate AC – M Stewart (Birchfield H)

1971 Wolverhampton – Sale H – C Boxer (Aldershot Farnham & Disrict AC)

1972 High Wycombe – Sale H – H Hill (Cannock AC)

1973 Rawtenstall – City of Stoke AC – H Hill (Cannock AC)

1974 Leicester – Pitreavie AC – H Hill (Cannock AC)

1975 Parliament Hill – Sale H – T Latimore (Harlow AC)

1976 Blackburn – Sale H – A Pattison (City of Stoke AC)

1977 Stoke – Sale H – S Arthurton (Leeds City AC)

1978 High Wycombe – Sale H – K Timson (Thurrock H)

1979 Runcorn – Sale H – P Matheson (Sale H)

1980 Rugeley – Manchester AC – E Lyon (Wycombe Phoenix)

1981 Colchester – Wycombe Phoenix – E Lyon (Wycombe Phoenix)

1982 Carlisle – Andover AC – J Beesley (Berry Hill AC)

1983 Warwick – Bristol AC – W Wright (Derby Ladies AC)

1984 Knebworth – Crawley AC – L Reilly (Morpeth H & AC)

1985 Birkenhead – Leicester Coritanian AC – M Holmes (Liverpool H & AC)

1986 Leicester – Hallamshire H – L Field (Halesowen AC)

1987 Bexley – Liverpool H & AC – C Nicholson (Darlington H & AC)

1988 Leeds – Bedford & County AC – C Mayock (Rockingham AC)

1989 Birmingham – Bedford & County AC – C Mayock (Rockingham AC)

1990 Rickmansworth – Morpeth H & AC – J Mitchell (Hercules Wimbledon AC)

1991 Birkenhead – GEC Avionics AC – A Foster (Morpeth H & AC)

1992 Cheltenham – Bedford & County AC – A Tremble (North Shields Poly AC)

1993 Luton – Sale H – H Foster (Morpeth H & AC)

1994 Blackburn – Cannock & Stafford AC – J Heslop (Elswick H)

1995 Luton – Liverpool H & AC – J Hogan (Scarborough Ryedale H & AC)

1996 Newark – Stevenage & North Herts AC – J Swallow (Brentwood AC)

1997 Havant – Aldershot Farnham & District AC – N Coates (Cramlington AAC)

1998 Leeds – Bristol AC– L Whittaker (Sale H Manchester)

1999 Newark – Sale H Manchester – C Birch (Liverpool Pembroke & Sefton H & AC)

2000 Stowe – Bedford & County AC – C Birch (Liverpool Pembroke & Sefton H & AC)

2001 Durham – Aldershot Farnham & Distict AC – R Nathan (Lincoln Wellington AC)

2002 Bristol – Aldershot Farnham & District AC – C Browning (Aldershot Farnham & District AC)

2003 Parliament Hill – Royal Sutton Coldfield AC – D Walker (Royal Sutton Coldfield AC)

2004 Leeds – Royal Sutton Coldfield AC – S Twell (Aldershot Farnham & District AC)

2005 Birmingham – Aldershot Farnham & District AC – C Purdue (Aldershot Farnham & District AC)

2006 Parliament Hill – Aldershot Farnham & District AC – C Purdue (Aldershot Farnham & District AC)

2007 Sunderland – Aldershot Farnham & District AC – L Park (Ellenborough AC)

2008 Alton Towers – Aldershot Farnham & District AC – E Gorecka (Aldershot Farnham & District AC)

2009 Parliament Hill – Aldershot Farnham & District AC – Emelia Gorecka (Aldershot Farnham & Dist AC)

2010 Leeds – Aldershot Farnham & District AC – Jessica Judd (Chelmsford AC)

2011 Alton Towers – Aldershot Farnham & District – Bronwen Owen (Scarborough AC)

2012 Parliament Hill – Aldershot Farnham & District AC – Bobby Clay ( Invicta East Kent AC)

2013 Sunderland – Charnwood AC – Lucy Jones (Charnwood AC)

2014 Nottingham – Blackheath & Bromley Harriers– S Sinha (Cambridge Harriers)

2015 Parliament Hill – Aldershot Farnham & District AC – K Faes (Tonbridge AC)

2016 Donington Park – City of Norwich AC – Josie Czura (City of Portsmouth AC)

2017 Nottingham – City of Norwich AC – Olivia Mason (Border Harriers and AC)

Authors

Top