Nationals Past Winners – U17 Men

(YOUTHS) UNDER 17 MEN

1946 Leamington Spa – Harehill Liberal Club – G B Saunders (Derby & County AC)

1947 Apsley – Tie between South London H and Liverpool H – P J Pirie (South London H)

1948 Sheffield – Sheffield United H& AC – W Hesketh (Manchester A & CC)

1949 Bromford Bridge, Birmingham – Thames Valley H – J Price (East Cheshire H)

1950 Aylesbury – Sutton H – W I Williams (Salford H)

1951 Richmond, Yorkshire – Sheffield United H & AC – W I Williams (Salford H)

1952 Great Barr, Birmingham – Ilford AC – D J Richards (Barry Grammar School)

1953 Reading – Sheffield United H & AC – M Reeve (Southend AC)

1954 Birkenhead – South London H – A Cocking (Bramley & District H)

1955 Bedford – South London H – A Cocking (Bramley & District H)

1956 Warwick – Liverpool H & AC – J R Parker (Westbury H)

1957 Parliament Hill – Shaftesbury H – G Howard (Watford H)

1958 Birkenhead – Walton AC – M Harrop (Halifax H & AC)

1959 Peterborough – Saltwell H – K Smith (Deptford Park AC)

1960 West Bromwich – Hallamshire H – R Dungworth (Rotherham H)

1961 Parliament Hill – Derby & County AC – V Poke (Hallamshire H)

1962 Blackpool – Birchfield H – J Simmons (Derby & County AC)

1963 Cambridge – Luton H & H – P Romaine (Spalding & District AC)

1964 Leicester – Sale H – D Atkin (Airedale H)

1965 Parliament Hill – Sale H – D Atkin (Airedale H)

1966 Sheffield – Sale H – B Mileson (Sunderland H)

1967 Norwich – Waterloo HAC – A Simmons (Luton United AC)

1968 Sutton Coldfield – Wakefield H – D Bedford (Shaftesbury H)

1969 Parliament Hill – Airedale & Spen Valley AC – C Garforth (Hull H)

1970 Blackpool – Small Heath H – C Falconer (Springburn H)

1971 Norwich – Liverpool Pembroke AC – D Black (Small Heath H)

1972 Sutton Coldfield – Sale H – N Saunders ( Southgate H)

1973 Parliament Hill – Achilles AC – R Crabb (Swindon AC)

1974 Sheffield – Bristol AC – M Longhorn (Bradford Grammar School)

1975 Stopsley, Luton – Gateshead H & AC – J Mills (Gateshead H & AC)

1976 Leicester – Brighton & Hove AC – N Martin (Bracknell AC)

1977 Parliament Hill – Birchfield H – M Morton (Blackburn H & AC)

1978 Leeds – Birchfield H – S Catchpole (King Edward School)

1979 Stopsley, Luton – Birchfield H – D Lewis (Rossendale H & AC)

1980 Leicester – Gateshead H & AC – P Elliott (Rotherham H)

1981 Parliament Hill – Wirral AC – J Richards (Duchy of Cornwall AC)

1982 Leeds – Thames Valley H – M Vile (Westbury H)

1983 Stopsley, Luton – Wirral AC – P Taylor (Copeland AC)

1984 Newark – Tonbridge AC – R Findlow (Airedale & Spen Valley AC)

1985 Milton Keynes – Wolverhampton & Bilston AC – D Mead (Thetford AC)

1986 Newcastle – Birchfield H – D Mead (Thetford AC)

1987 Stopsley, Luton – GEC Avionics AC – J Dennis (Camberley & District AC)

1988 Newark – Chester-le-Street & District AC – J Brown (Hallamshire H)

1989 Epsom – Warrington AC – J Gascoyne (Harlow AC)

1990 Leeds – Sale H – C Rees (Elswick H)

1991 Stopsley, Luton – Wirral AC – T Mackin (Old Gaytonians AC)

1992 Newark – Shaftesbury Barnet H – M Steinle (Blackheath H)

1993 Parliament Hill – Derby & County AC – K Farrow (Derby & County AC)

1994 South Shields – Aldershot Farnham & District AC – A Oldfield (Kettering Town H)

1995 Wigmore, Luton – Cornwall AC – Andrew Graffin (Tonbridge AC)

1996 Newark – Oadby & Wigston Legionnaires – P Morby (Solihull & Small Heath AC)

1997 Havant – Blackheath H – G Thompson (Crawley AC)

1998 Leeds – Blackheath H – L McCash (Pendle AC)

1999 Newark – Sunderland H & AC – M Farah (Borough of Hounslow AC)

2000 Stowe – Borough of Hounslow AC – M Farah (Borough of Hounslow AC)

2001 Durham – Aldershot Farnham & District AC – S Ablitt (Grantham AC)

2002 Bristol – Liverpool Pembroke & Sefton H & AC – T Humphries (Cannock & Stafford AC)

2003 Parliament Hill – Bristol AC – G Freeman (Invicta East Kent AC)

2004 Leeds – Southend-on-Sea AC – A Hickey (Southend-on-Sea AC)

2005 Birmingham – Southend on-Sea AC – A Hickey (Southend-on-Sea AC)

2006 Parliament Hill – OWLS AC – L Carey (Nuneaton H)

2007 Sunderland – Aldershot Farnham & District AC – D Forrester (St Helens Sutton AC)

2008 Alton Towers – Aldershot & Farnham & District AC – D Clorley (Luton AC)

2009 Parliament Hill – Aldershot Farnham & District AC – Jonny Hay (Aldershot Farnham & District AC)

2010 Leeds – Tonbridge AC – R Goodman (Shaftesbury Barnet Harriers)

2011 Alton Towers – Tonbridge AC – K Clements (Ipswich Harriers)

2012 Parliament Hill – Aldershot & Farnham District AC – M Shirling (Liverpool Harriers)

2013 Sunderland – Tonbridge AC – A Howard (Oldham & Royston Harriers AC)

2014 Nottingham – Shaftesbury Barnet Harriers – Z Miller (Trafford AC)

2015 Parliament Hill – Tonbridge AC – M Mahamed (Southampton AC)

2016 Donington Park – Tonbridge AC – I Akers (Corby AC)

2017 Nottingham – Tonbridge AC – J Puxty (Tonbridge AC)

2018 Parliament Hill – Cambridge and Coleridge AC – David Stone (Shaftesbury Barnet Harriers)

2019 Harewood House, Leeds – Invicta East Kent AC – Samuel Charlton (Wallsend Harriers)

2020 Nottingham – Windsor Slough Eton & Hounslow AC – Will Barnicoat (Windsor Slough Eton & Hounslow AC)

Authors

Top