Nationals Past Winners – U17 Women

(INTERMEDIATES) UNDER 17 WOMEN

Year Venue – Team – Individual

1967 Blackburn – Rochdale H – P Lowis (Bury & Radcliffe AC)

1968 Coventry – Westbury H – M Brownley (Bolton United H & AC)

1969 Aldershot – Bury & Ratcliffe AC – M Sonner (Watford H)

1970 Blackburn – Watford H – M Sonner (Watford H)

1971 Wolverhampton – Stretford AC – M Stewart (Birchfield H)

1972 High Wycombe – Sale H – M Stewart (Birchfield H)

1973 Rawenstall – Rossendale H & AC – M Stewart (Birchfield H)

1974 Leicester – Aldershot Farnham & District AC – A M Robinson (Sale H)

1975 Parliament Hill – City of Stoke AC – J Barrass (Aldershot Farnham & District AC)

1976 Blackburn – Verlea AC – R Smeeth (Aldershot Farnham & District AC)

1977 Stoke – Bracknell AC – W Smith (Feltham AC)

1978 High Wycombe – Sale H – S Arthurton (Leeds City AC)

1979 Runcorn – Sale H – S Arthurton (Leeds City AC)

1980 Rugeley – Sale H – L King (Basingstoke AC)

1981 Colchester – Leeds City AC – A Hollington (Bournemouth AC)

1982 Carlisle – Darlington H & AC – A Hollington (Bournemouth AC)

1983 Warwick – Andover AC – L Ramwell (Sale H)

1984 Knebworth – Sale H – B Smyth (Phoenix AC)

1985 Birkenhead – Sale H – C Keller (Sale H)

1986 Leicester – Sale H – P Mason (Guildford & Godalming AC)

1987 Bexley – Leicester Coritanian AC – A Holmes (Liverpool H & AC)

1988 Leeds – Leicester Coritanian AC – J Adkin (Tonbridge AC)

1989 Birmingham – Leicester Coritanian AC – L Watson (GEC Avionics AC)

1990 Rickmansworth – City of Stoke AC – G Stacey (Bromley Ladies AC)

1991 Birkenhead – Cannock & Stafford AC – P Radcliffe (Bedford & County AC)

1992 Cheltenham – Bedford & County AC – S Murphy (Shaftesbury Barnet H)

1993 Luton – Bedford & County AC – S Murphy (Shaftesbury Barnet H)

1994 Blackburn – Aldershot Farnham & District AC – B Gray (Riddings YC)

1995 Luton – Sale H Manchester – V Robinson (City of Stoke AC)

1996 Newark – Liverpool H & AC – A Gascoigne (Wells City AC)

1997 Havant – Shaftesbury Barnet H – J Swallow (Brentwood AC)

1998 Leeds – Liverpool H & AC – Jane Potter (Rushcliffe AC)

1999 Newark – Ipswich H – Jane Potter (Rushcliffe AC)

2000 Stowe – Bristol AC – H Freeman (Invicta East Kent AC)

2001 Durham – Sale H Manchester – F Fullerton (Havering Mayesbrook AC)

2002 Bristol – Aldershot Fanham & District AC – K Wootton (Bedford & County AC)

2003 Parliament Hill – Aldershot Farnham & District AC – K Hawitt (Warrington AC)

2004 Leeds – Aldershot Farnham & District AC – J Sparke (Woodford Green with Essex Ladies AC)

2005 Birmingham – Royal Sutton Coldfield AC – S Edwards (Kettering Town H)

2006 Parliament Hill – Rotherham H & AC – S Edwards (Kettering Town H)

2007 Sunderland – Rotherham H & AC – C Purdue (Aldershot Farnham & District AC)

2008 Alton Towers – Aldershot Farnham & District AC – L Park (Ellenborough AC)

2009 Parliament Hill – Aldershot Farnham & District AC – Louise Small (Aldershot Farnham & District AC)

2010 Leeds – Aldershot Farnham & District – Emelia Gorecka (Aldershot Farnham & District)

2011 Alton Towers – Aldershot Farnham & District – Emelia Gorecka (Aldershot Farnham & District)

2012 Parliament Hill – Aldershot Farnham & District AC – Rebecca Straw (Cannock & Stafford AC)

2013 Sunderland – Aldershot Farnham & District AC – Annabel Mason (Wakefield District Harriers)

2014 Nottingham – Birtley AC – L. Turner (Birtley AC)

2015 Parliament Hill – Aldershot Farnham & District AC – H Knowles-Jones (Warrington AC)

2016 Donington Park – Aldershot Farnham and District AC – Niamh Brown (AF&D AC)

2017 Nottingham – Blackheath and Bromley Harriers – Amelia Quirk (Bracknell AC)

Authors

Top