Nationals Past Winners – Senior Men

Keith Gerrard

SENIOR MEN

Year Venue – Team – Individual

1876 Buckhurst Hill Declared void (32 ran)

1877 Roehampton – Thames Hare & Hounds – P H Stenning (Thames Hare & Hounds)

1878 Roehampton – Spartan H – P H Stenning (Thames Hare & Hounds)

1879 Roehampton – Thames Hare & Hounds – P H Stenning (Thames Hare & Hounds)

1880 Roehampton – Birchfield H – P H Stenning (Thames Hare & Hounds)

1881 Roehampton – Moseley H – G A Dunning (Clapton Beagles)

1882 Roehampton – Moseley H – W G George (Moseley H)

1883 Roehampton – Moseley H – G A Dunning (Clapton Beagles)

1884 Four Oaks, Sutton Coldfield – Moseley H – W G George (Moseley H)

1885 Manchester – Liverpool H – W Snook (Birchfield H)

1886 Croydon – Birchfield H – J E Hickman (Godiva H)

1887 Four Oaks, Sutton Coldfield – Birchfield H – J E Hickman (Godiva H)

1888 Manchester- Birchfield H – E W Parry (Salford H)

1889 Kempton – Salford H – E W Parry (Salford H)

1890 Sutton Coldfield – Salford H – E W Parry (Salford H)

1891 Prenton, Birkenhead  – Birchfield H – J Kibblewhite (Spartan H)

1892 Ockham – Tie between Birchfield H and Essex Beagles – H A Heath (South London H). In the subsequent run-off Birchfield H won by 35 pts to 43 pts

1893 Redditch – Essex Beagles – H A Heath (South London H)

1894 Blackpool – Salford H – G Crossland (Salford H)

1895 Wembley – Birchfield H – S Cottrill (Thames Valley H)

1896 Water Orton – Salford H – G Crossland (Manchester H)

1897 Trafford Park – Tie between Salford H and Manchester H – S J Robinson (Northampton & County AC)

1898 Horton, Northants – Salford H – S J Robinson (Northampton & County AC)

1899 Wembley – Highgate H – C Bennett (Finchley H)

1900 Rotherham – Finchley H – C Bennett (Finchley H)

1901 Leicester – Essex Beagles – A Shrubb (South London H)

1902 Lingfield – Highgate H – A Shrubb (South London H)

1903 Haydock – Birchfield H – A Shrubb (South London H)

1904 Wolverhampton – Highgate H – A Shrubb (South London H)

1905 Lingfield – Highgate H – A Aldridge (Highgate H)

1906 Haydock – Sutton H & AC – C J Straw (Sutton H & AC)

1907 Colwall – Birchfield H – G Pearce (Highgate H)

1908 Newbury – Hallamshire H – A J Robertson (Birchfield H)

1909 Haydock – Birchfield H – J Murphy (Hallamshire H)

1910 Derby – Hallamshire H – F C Neaves (Surrey AC)

1911 Taplow – Hallamshire H – F N Hibbins (Thrapston H & AC)

1912 Haydock – Hallamshire H – F N Hibbins (Thrapston H & AC)

1913 Wolverhampton – Birchfield H – E Glover (Hallamshire H)

1914 Chesham – Surrey AC – C H Ruffell (Highgate H)

1915 No Championships

1916 No Championships

1917 No Championships

1918 No Championships

1919 No Championships

1920 Windsor Great Park – Birchfield H – J Guillemot (France)

1921 Doncaster – Birchfield H – W Freeman (Birchfield H)

1922 Hereford – Birchfield H – J Guillemot (France)

1923 Beaconsfield – Birchfield H – C E Blewitt (Birchfield H)

1924 Doncaster – Birchfield H – Cpl W M Cotterell (Royal Corps of Signals)

1925 Hereford – Birchfield H – Cpl W M Cotterell (Royal Corps of Signals)

1926 Wolverton – Birchfield H – J E Webster (Birchfield H)

1927 Crewe – Hallamshire H – E Harper (Hallamshire H)

1928 Leamington – Birchfield H – J E Webster (Birchfield H)

1929 Beaconsfield – Birchfield H – E Harper (Hallamshire H)

1930 Sheffield – Birchfield H – W B Howard (Kettering Town H)

1931 Kettering – Birchfield H – J H Potts (Saltwell H)

1932 Wolverton – Birchfield H – J A Burns (Elswick H)

1933 Alderley Edge – Birchfield H – T Evenson (Salford H)

1934 Himley Park, Dudley – Birchfield H – S Dodd (Wirral AC)

1935 Beaconsfield – Belgrave H – F Close (Reading AC)

1936 Alderley Edge – Birchfield H – J H Potts (Saltwell H)

1937 Stratford-upon-Avon – Birchfield H – H D Clark (York H)

1938 Reading – Mitcham AC – J T Holden (Tipton H)

1939 Worsley – Belgrave H – J T Holden (Tipton H)

1940 No Championships

1941 No Championships

1942 No Championships

1943 No Championships

1944 No Championships

1945 No Championships

1946 Leamington Spa – Belgrave H – J T Holden (Tipton H)

1947 Apsley – Sutton H & AC – A A Robertson (Reading AC)

1948 Sheffield – Belgrave H – S C Wooderson (Blackheath H)

1949 Bromford Bridge, Birmingham – Sutton H – F E Aaron (Leeds St Marks AC)

1950 Aylesbury – Sutton H – F E Aaron (Leeds St Marks AC)

1951 Richmond, Yorkshire – Sutton H – F E Aaron (Leeds St Marks AC)

1952 Great Barr, Birmingham – Victoria Park AAC – W Hesketh (Manchester A & CC)

1953 Reading – Birchfield H – D A G Pirie (South London H)

1954 Birkenhead – Bolton United H & AC – D A G Pirie (South London H)

1955 Bedford – South London H – D A G Pirie (South London H)

1956 Warwick – Sheffield United H & AC – K L Norris (Thames Valley H)

1957 Parliament Hill – South London H – F D Sando (Aylesford PMSC)

1958 Birkenhead – South London H – A F Perkins (Ilford AC)

1959 Peterborough – Sheffield United H & AC – F Norris (Bolton United H & AC)

1960 West Bromwich – Derby & County AC – B B Heatley (Coventry Godiva H)

1961 Parliament Hill – Derby & County AC – B B Heatley (Coventry Godiva H)

1962 Stanley Park, Blackpool – Derby & County AC – G North (Blackpool & Fylde AC)

1963 Cambridge – Coventry Godiva H – B B Heatley (Coventry Godiva H)

1964 Leicester – Portsmouth AC – M R Batty (Thurrock H)

1965 Parliament Hill – Portsmouth AC – M R Batty (Thurrock H)

1966 Sheffield – North Staffs & Stone HAC – R Hill (Bolton United H & AC)

1967 Norwich – Portsmouth AC – R Taylor (Coventry Godiva H)

1968 Sutton Coldfield – Coventry Godiva H – R Hill (Bolton United H & AC)

1969 Parliament Hill – Tipton H – M Tagg (Norfolk Gazelles)

1970 Blackpool – City of Stoke AC – T Wright (Hallamshire H)

1971 Norwich – Shettleston H – D Bedford (Shaftesbury H)

1972 Sutton Coldfield – Tipton H – M Thomas (Thames Valley H)

1973 Parliament Hill – Gateshead H & AC – D Bedford (Shaftesbury H)

1974 Sheffield – Derby & County AC – D Black (Small Heath H)

1975 Stopsley, Luton – Gateshead H & AC – A Simmons (Luton United AC)

1976 Leicester – Gateshead H & AC – B Ford (Aldershot Farnham & District AC)

1977 Parliament Hill – Gateshead H & AC – B Foster (Gateshead H & AC)

1978 Leeds – Tipton H – B Ford (Aldershot Farnham & District AC)

1979 Stopsley, Luton – Gateshead H & AC – M McLeod (Elswick H)

1980 Leicester – Tipton H – N Rose (Bristol AC)

1981 Parliament Hill – Tipton H – J Goater (Shaftesbury H)

1982 Leeds – Tipton H – D Clarke (Hercules Wimbledon AC)

1983 Stopsley, Luton – Aldershot Farnham & District AC – T Hutchings (Crawley AC)

1984 Newark – Aldershot Farnham & District AC – E Martin (Basildon AC)

1985 Milton Keynes – Aldershot Farnham & District AC – D Lewis (Rossendale H & AC)

1986 Newcastle – Tipton H – T Hutchings (Crawley AC)

1987 Stopsley, Luton – Gateshead H & AC – D Clarke (Hercules Wimbledon AC)

1988 Newark – Birchfield H – D Clarke (Hercules Wimbledon AC)

1989 Epsom – Tipton H – D Lewis (Rossendale H & AC)

1990 Leeds – Valli H – R Nerurkar (Bingley H & AC)

1991 Stopsley, Luton – Bingley H & AC – R Nerurkar (Bingley H & AC)

1992 Newark – Tipton H – E Martin (Basildon AC)

1993 Parliament Hill – Bingley H & AC – R Nerurkar (Bingley H & AC)

1994 South Shields – Blackheath H – D Lewis (Rossendale H & AC)

1995 Wigmore, Luton – Blackheath H – S Duval (Cannock & Stafford AC)

1996 Newark – Bingley H & AC – J Nuttall (Preston H & AC)

1997 Havant – Tipton H – S White (Coventry Godiva H)

1998 Leeds – Bingley H & AC – D Bannister (Shaftesbury Barnet H)

1999 Newark – Tipton H – J Pugsley (Birchfield H)

2000 Stowe – Tipton H – G Tromans (Coventry Godiva H)

2001 Durham – Bingley H & AC – M Openshaw (Birchfield H)

2002 Bristol – Bingley H & AC – S Haughian (Windsor Slough Eton & Hounslow AC)

2003 Parliament Hill – Leeds City AC – M Smith (Tipton H)

2004 Leeds – Belgrave H – G Tromans (Coventry Godiva H)

2005 Birmingham – Salford H & AC – G Tromans (Coventry Godiva H)

2006 Parliament Hill – Leeds City AC – P Riley (Leigh H & AC)

2007 Sunderland – Leeds City AC – F Tickner (Wells City H)

2008 Alton Towers – Leeds City AC – T Humphries (Cannock & Stafford AC)

2009 Parliament Hill – Newham & Essex Beagles – Francis Tickner (Wells City H)

2010  Aldershot Farnham and District AC – A. Vernon (AF&D AC)

2011  Leeds City AC – S. Vernon (Stockport Harriers & AC)

2012  Leeds City AC – K. Gerrard (Newham and Essex Beagles AC)

2013  Morpeth Harriers and AC – K. Gerrard ( Newham and Essex Beagles AC)

Top